• PL
 • EN
 • Prawo nowoczesnych technologii

  Doradzamy w zakresie ochrony własności intelektualnej i wdrażania regulacji prawnych dla firm, które korzystają z nowych technologii.

  Rozwiązania skrojone na miarę Twojego biznesu

  Poruszaj się zwinnie w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu. Zapewnij sobie komfort i swobodę działania na rynku, dzięki odpowiednim zabezpieczeniom prawnym.

  Pomożemy Ci zadbać o ochronę własności intelektualnej Twojej firmy oraz sprostać regulacjom prawnym w zakresie biznesowego wykorzystania nowych technologii: kryptowalut, blockchain, sztucznej inteligencji, Internet of Things.

  Czytaj więcej

  Nowoczesność i prężnie rozwijająca się technologia wymaga od nas podejmowania działań związanych z prawną ochroną biznesu w świetle nowych technologii. Dynamiczność zmian wymusza na przedsiębiorstwach dopasowanie się do zmiennych warunków i zaplanowanie działań z uwzględnieniem nowoczesnych technologii. Niesie to za sobą również pułapki w postaci kradzieży własności intelektualnej i rozwiązań, dzięki którym firma odnosi sukcesy. Zobacz, jak możemy Ci pomóc w zabezpieczeniu Twojego biznesu.

  Prawo nowoczesnych technologii — czyli co?

  Na wstępie warto zaznaczyć, że nie ma jeszcze określonej prawnie definicji prawa nowoczesnych technologii. Termin ten jest przedmiotem rozwoju przepisów prawnych w odpowiedzi na coraz szersze zastosowanie technologii informacyjnych w życiu codziennym. Termin “prawo nowych technologii” ma więc znaczenie potoczne, ale zyskuje akceptację w debatach prawniczych i służy jako pojęcie zbiorcze dla wszystkich zagadnień związanych z technologią informacyjną.

  Punktem wyjścia dla powstania tego terminu jest prawo autorskie i stale rozwijająca się technologia. Do coraz bardziej rozwiniętej pod względem technologicznym własności intelektualnej i przemysłowej pasują również zagadnienia prawa prasowego, reklamy, telekomunikacji czy ochrony danych osobowych. Dlatego “prawo nowych technologii” należy traktować jako termin jak najbardziej poprawny, ale tylko potoczny. Nie doczekało się ono jeszcze omówienia autorytetów doktrynalnych, a każda próba jednolitego zdefiniowania tego terminu wzbudzi ogromne kontrowersje. Można jednak wskazać pewne cechy charakterystyczne, które można odnaleźć w wielu dziedzinach prawa nowoczesnych technologii.

  Najczęściej spotykana definicja prawa nowoczesnych technologii odnosi się do jego tematyki: obejmuje ono wszystkie zagadnienia prawne wynikające z rozwoju techniki i jej wpływu na życie człowieka. Zakres tych przedmiotów może być bardzo różny w zależności od indywidualnych przypadków i okoliczności; zawsze jednak musi obejmować przynajmniej jeden aspekt związany z technologią informacyjną (IT), która obejmuje komputery, sieci, oprogramowanie i inne urządzenia, które pozwalają ludziom komunikować się ze sobą lub kontrolować maszyny za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji (AI).

  Prawo w biznesie nowych technologii

  To, że nie ma jeszcze oficjalnej definicji prawa nowych technologii nie oznacza, że nie należy zabezpieczyć interesów swojego przedsiębiorstwa przed zagrożeniami, jakie czyhają wraz z rozwojem technologii. Z tego powodu warto korzystać z usług specjalistów, którzy dzięki odpowiedniemu wykształceniu i doświadczeniu są w stanie sami rozpoznać zagrożenia i trafnie określić plan działania.

  Kancelaria Wołoszański i Wspólnicy oferuje doradztwo prawne dla firm dążących do innowacji i realizujących strategie digitalizacji. Zespół kancelarii posiada wieloletnie doświadczenie w doradztwie na rzecz globalnych firm software’owych, koncernów farmaceutycznych i producentów energii, a także grup medialnych.

  Prawnicy spółki wdrażali rozwiązania w zakresie restrukturyzacji portfeli IP oraz doradzali przy inwestycjach w przełomowe technologie chronione prawami własności przemysłowej, a także negocjowali szereg kontraktów IT i reprezentowali klientów w sądzie w sporach dotyczących wykorzystania praw własności intelektualnej.

  Prawo nowych technologii w Wołoszański & Wspólnicy

  Innowacje i wszechobecna cyfryzacja napędzają rozwój biznesu. W dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości niezwykle ważna jest umiejętność stosowania przepisów prawa. Wołoszański i Wspólnicy to zespół prawników z wieloletnim doświadczeniem, oferujący kompleksowe wsparcie dla firm inwestujących w rozwój i wdrażanie nowoczesnych technologii, w tym rozwiązań informatycznych oraz wyników prowadzonych prac badawczo-rozwojowych.

  Zespół prawny kancelarii Wołoszański i Wspólnicy to doświadczona i wszechstronna grupa prawników, którzy doradzają firmom w zakresie nowych technologii. Kancelaria zapewnia kompleksowe wsparcie dla klientów zarówno w Polsce, jak i za granicą, począwszy od sporządzania dokumentów związanych z tworzeniem i ochroną IP, aż po zawieranie umów z klientami.

  Zapewniamy również wsparcie prawne dla firm rozwijających nowe technologie. Usługa obejmuje m.in.:

  • Negocjowanie umów handlowych i umów o współpracy;
  • Zapewnienie wsparcia prawnego podczas procesów due diligence;
  • Reprezentowanie klientów w sporach wynikających z wdrożenia innowacji lub ich wykorzystania;
  • Sporządzanie i rejestracja patentów, wzorów użytkowych i znaków towarowych;
  • Procedury normalizacyjne przed instytucjami urzędowymi (w tym urzędami patentowymi);
  • Umowy licencyjne;
  • Reprezentowanie klientów przed sądami w sporach dotyczących praw własności intelektualnej (IPR).

  Doskonale zdajemy sobie sprawę, że na właścicielach firm ciąży ogromna odpowiedzialność. Dlatego zachęcamy do zaufania specjalistom i skorzystania z usług Wołoszański i Wspólnicy — prężnie działającej kancelarii prawnej w Warszawie. Nasza kancelaria zajmuje się sprawami prawnymi od ponad 14 lat, a nasi specjaliści mają bogate doświadczenie w zakresie prawa spółek.

  Oferujemy naszym Klientom kompletny pakiet usług świadczonych przez wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług w zakresie prawa nowych technologii. Nie daj się zaskoczyć i już dzisiaj zadbaj o zabezpieczenie wszystkich najważniejszych kwestii związanych z prawem wartości intelektualnej, Twojego biznesu online, czy innowacyjnego sprzętu wykorzystywanego w Twoim przedsiębiorstwie. Zapraszamy do kontaktu. Jesteśmy pewni, że razem na pewno znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy. Umów się na konsultację prawniczą z zakresu prawa w biznesie nowych technologii już dzisiaj!

  Zobacz, w czym możemy Ci pomóc:

  • Prawo IT

   Kompleksowo doradzamy w zakresie umów dotyczących systemów informatycznych (np. blockchain, kontraktów na sprzęt i oprogramowanie czy usługi typu SaaS). Opiniujemy i pomagamy w negocjacjach warunków, a także na etapie ich realizacji.

  • Audyty IP

   Analizujemy stopień ochrony praw własności intelektualnej w kontekście nie tylko produktów, ale także infrastruktury IT (jak umowy wdrożeniowe, licencje, regulaminy). Definiujemy potencjalne ryzyka i nieścisłości związane z Internet of Things czy projektami kryptowalutowymi oraz pomagamy je wyeliminować.

  • Ochrona własności intelektualnej

   Przygotujemy i wdrożymy strategię ochrony własności intelektualnej w Twojej firmie: od znaków towarowych po know-how. Nasze wsparcie obejmuje prawo autorskie, przemysłowe oraz działania zwalczające nieuczciwą konkurencję.

  • Ochrona i przetwarzanie danych osobowych

   Zapewnimy zgodność Twoich procedur z aktualnymi wymogami dotyczącymi ochrony danych osobowych. Zweryfikujemy dokumentację i dostosujemy ją do obowiązujących regulacji, a także opracujemy procesy bezpiecznego przetwarzania i przechowywania danych.

  • E-commerce

   Zadbamy o legalną i bezpieczną sprzedaż Twoich produktów czy usług w sieci. Zabezpieczymy prawne interesy Twojej firmy już na etapie projektowania sklepu czy serwisu internetowego: przygotujemy regulaminy, umowy, politykę prywatności oraz pozostałą dokumentację.