• PL
  • EN
  • Czy inspekcja pracy może przyjść bez zapowiedzi?

    Kiedy można spodziewać się inspekcji pracy?
    Home Czy inspekcja pracy może przyjść bez zapowiedzi?

    Kontrola inspekcji pracy zazwyczaj wywołuje stres wśród przedsiębiorców, nawet jeśli starają się oni przestrzegać prawa pracy. Ostudzić emocje pomoże odpowiednie przygotowanie oraz znajomość przepisów. Sprawdź, czy Państwowa Inspekcja Pracy może przyjść bez zapowiedzi, co jest sprawdzane podczas kontroli oraz jak się do niej przygotować.

    Czy Państwowa Inspekcja Pracy może przyjść bez zapowiedzi?

    Przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy mogą przeprowadzić kontrolę w firmie bez zapowiedzi o każdej porze dnia i nocy. Inspektorzy, którzy zapukają do drzwi firmy bez uprzedzenia, mają szansę zastać warunki takie, jak panują tam na co dzień. Niezapowiedziane kontrole mają na celu zapobieganie sytuacjom, w których nieuczciwi pracodawcy tuszują łamanie przepisów prawa pracy, nakłaniają pracowników do mówienia nieprawdy, grożąc wypowiedzeniem lub odsyłają do domu pracowników pracujących bez umowy. Kontrole PIP mogą mieć charakter rutynowy lub być odpowiedzią na skargę pracowników, których prawa są łamane.

    Kontrola PIP – co sprawdzają inspektorzy?

    Co kontroluje inspekcja pracy? Przedmiotem zainteresowanie inspektorów PIP może być legalność zatrudnienia. Sprawdzą oni, czy wszyscy pracownicy są zatrudnieni w oparciu o stosowne umowy, jeśli zaś firma zatrudnia obcokrajowców, kontrolerzy mogą sprawdzić, czy mają oni pozwolenie na pracę (o ile nie zostali zwolnieni z obowiązku posiadania takiego pozwolenia).

    Inspektorzy często zwracają uwagę, czy warunki pracy zapewnione przez pracodawcę są zgodne z zasadami BHP. Dotyczy to głównie miejsc pracy, w których złe warunki pracy mogą bezpośrednio zagrażać zdrowiu i życiu pracowników, np. placów budowy, magazynów czy hal produkcyjnych.

    Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy może również dotyczyć wynagrodzeń. Inspektorzy sprawdzą, czy pracownicy nie pracują za stawki poniżej płacy minimalnej oraz czy wynagrodzenie wypłacane jest na czas, a pracodawca nie ma zaległości w wypłatach.

    W przypadku sklepów i innych punktów handlowych inspekcja pracy może kontrolować, czy przestrzegają one ograniczeń dotyczących handlu w niedziele oraz święta.

    Kontrola państwowej inspekcji pracy – jak się do niej przygotować?

    Pytanie, czy inspekcja pracy może przyjść bez zapowiedzi, nie będzie spędzać snu z powiek przedsiębiorcom, którzy respektują w swoich firmach prawo pracy oraz przepisy BHP. Działanie zgodnie z przepisami jest najlepszym przygotowaniem na kontrolę, nawet te niezapowiedziane. Nie zawsze jednak nieprawidłowości są wynikiem celowego działania pracodawcy, czasem wynikają z nieznajomości aktualnych przepisów.

    Przedsiębiorcy, którzy chcą mieć pewność, że działają zgodnie z prawem pracy, mogą skorzystać z pomocy prawnika. Prawnik specjalizujący się w prawie pracy może pomóc w przygotowaniu umów czy skonstruowaniu wewnętrznych regulaminów. Specjalista może również pośredniczyć w sporach między pracownikami a pracodawcą czy reprezentować przedsiębiorcę w negocjacjach ze związkami zawodowymi. Warto skorzystać z usług dobrego prawnika, zanim ewentualnymi nieprawidłowościami zainteresują się inspektorzy PIP.

    Państwowa Inspekcja Pracy może zapukać do drzwi firmy bez zapowiedzi, jednak uczciwi przedsiębiorcy nie muszą obawiać się takiej wizyty. Pracownicy firmy, która respektuje ich prawa, nie będą mieć powodu, by składać skargi do PIP, zaś rutynowe kontrole nie wykażą nieprawidłowości. Najlepszym więc sposobem do przygotowania się do kontroli inspektorów jest przestrzeganie prawa pracy, zaś wszelkie wątpliwości warto konsultować z prawnikiem.