• PL
  • EN
  • Planujesz przejąć firmę? To ważna decyzja, która wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy. W naszym artykule opiszemy podstawowe informacje prawne związane z tym procesem oraz przedstawimy, jak nasza kancelaria może Ci pomóc. Zapraszamy do lektury!

    Jak przejąć firmę? Poznaj szczegóły!

    Przejmowanie firmy to proces skomplikowany, który wymaga odpowiedniej wiedzy i przygotowania. Dlatego na pytanie “jak przejąć firmę?” nie łatwo odpowiedzieć w prosty sposób. Przede wszystkim należy zdecydować, czy chcemy przejąć całe przedsiębiorstwo, czy jedynie jego część. W obu przypadkach należy przeprowadzić proces due diligence, czyli dokładną analizę stanu prawnego, finansowego i operacyjnego przejmowanego podmiotu.

    Na czym polega przejęcie firmy? W przypadku wykupu całości, należy sporządzić umowę sprzedaży akcji lub udziałów, która określi warunki transakcji. Natomiast w przypadku przejęcia tylko części firmy, trzeba podpisać umowę sprzedaży składnika majątkowego. Ważnym elementem jest także przeprowadzenie procedury zgłaszania koncentracji przed organem antymonopolowym, jeśli wartość transakcji przekracza określony próg.

    To tylko niektóre z zagadnień z jakimi trzeba się zmierzyć, planując przejęcie innej firmy. To proces wymagający dokładnej analizy, sporządzenia odpowiednich umów i przeprowadzenia procedur zgłoszeniowych. Warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika, aby przejęcie firmy przez nowego właściciela przebiegło sprawnie i bezpiecznie dla obu stron. W ten sposób można zdecydowanie łatwiej uniknąć nieporozumień i niepotrzebnych kosztów.

    Przejęcie firmy przez nowego właściciela - kwestie pracowników

    Sprawy komplikują się, gdy w grę wchodzi przejęcie firmy z pracownikami. Przejmujące przedsiębiorstwo musi upewnić się, że nie zostaną naruszone ich prawa. W przypadku, gdy nowy właściciel planuje zmiany personalne lub zmiany warunków pracy, należy uzyskać zgodę pracowników lub zgodnie z prawem dokonać zwolnień.

    Tego rodzaju ruch wymaga także dokładnego przeanalizowania obowiązujących umów o pracę, aby upewnić się, że te są zgodne z przepisami i legalne. Należy również wziąć na siebie wszystkie wypłacane dotychczas świadczenia socjalne. To kolejne powody, dla których przejęcie firmy przez inną firmę musi być odpowiednio dobrze przygotowane, by wszystkie zainteresowane strony wiedziały na czym stoją.

    Na czym polega przejęcie firmy z długami lub zagranicą?

    W wielu przypadkach do fuzji lub przejęć dochodzi w bardzo specyficznych okolicznościach. Przejęcie firmy za długi to jedne z nich. Przy takim ruchu należy nie tylko szczegółowo przeanalizować sytuację finansową, ale także oszacować wartość zadłużenia. W niektórych przypadkach może okazać się, że cały proces może w ogóle nie być opłacalny i nie warto się na niego decydować.

    Przejęcie firmy z długami musi uwzględniać interesy nowego właściciela. Może oznaczać to między innymi negocjacje z wierzycielami, a także wybór formy prawnej, która zminimalizuje ryzyko związane z transakcją. Najpopularniejsze rozwiązanie to przejęcie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

    Jeszcze więcej wysiłku wymaga przeprowadzenie podobnego procesu w przypadku przedsiębiorstwa zagranicznego. Przejęcie firmy w Niemczech, Anglii czy w innym kraju to skomplikowana sprawa, w której warto skorzystać z usług specjalistów. Analiza sytuacji prawnej musi uwzględniać lokalną sytuację podatkową, dokumenty transakcyjne muszą być przetłumaczone i należy uwzględnić we wszystkim także prawa pracowników, które są właściwe dla danego kraju.

    Przejęcie firmy po śmierci właściciela albo od rodziny

    Jak wygląda przejęcie firmy przez nowego właściciela po śmierci poprzedniego? W tej kwestii większość kroków jest tożsama z normalnymi procesami związanymi z przejęciem, ale należy uwzględnić w nich parę dodatkowych elementów zależnych od zaistniałych okoliczności. W przypadku gdy chodzi o przejęcie firmy w spadku, trzeba przeprowadzić szczegółową analizę umowy spadkowej.

    Jeżeli nie jesteś pewien jak przejąć firmę po śmierci ojca lub innych członków rodziny, skontaktuj się z naszymi specjalistami. Prawo spadkowe nie ma przed nami żadnych tajemnic. Upewnimy się, że ten trudny i emocjonalny proces będzie dla Ciebie maksymalnie komfortowy. Dzięki temu przejęcie firmy po ojcu obędzie się bez niepotrzebnych i negatywnych zawirowań.

    Niezależnie od tego w jakiej kwestii potrzebujesz pomocy i jak skomplikowana jest Twoja sytuacja związana z tego rodzaju procesem, możesz się do nas odezwać. Chętnie pomożemy Ci ze wszystkimi formalnościami. Sprawdź nasze usługi i dowiedz się, jak może wyglądać profesjonalne przejęcie firmy.