• PL
  • EN
  • Samozatrudnienie i umowa o pracę – jakie są z niej korzyści?

    Kiedy warto zdecydować się na własny biznes?
    Home Samozatrudnienie i umowa o pracę – jakie są z niej korzyści?

    Jednoczesne prowadzenie działalności gospodarczej i pozostawanie zatrudnionym w oparciu o umowy o pracę jest prawnie dopuszczalne. Czy jednak zawsze się opłaca? Sprawdź, jakie korzyści może przynieść Ci samozatrudnienie i umowa o pracę jednocześnie oraz o czym należy pamiętać, decydując się na takie rozwiązanie.

    Samozatrudnienie i praca na etacie jednocześnie – kiedy warto skorzystać z tego rozwiązania?

    Jednoczesna praca na etacie i prowadzenie własnej działalności to doskonała opcja dla wszystkich tych, którzy pragną rozwijać własny biznes, nie tracąc przy tym stabilnego źródła dochodu.

    Osoby będące zatrudnione na umowie o pracę mogą w bezpiecznych warunkach przekonać się, czy ich pomysł na biznes był strzałem w dziesiątkę oraz jakie dochody przynosi prowadzona przez nie firma. Mogą badać rynek i testować różne rozwiązania, bez obaw, że jedna błędna decyzja doprowadzi do finansowej katastrofy. Pozostając na etacie, nie muszą martwić się, czy zostanie im udzielony kredyt czy problemów ze spłatą zaciągniętych wcześniej zobowiązań.

    Po pewnym czasie może okazać się, że własna działalność rozwinęła się na tyle, że można odejść z etatu. W takim przypadku będzie to łagodne przejście, do dobrze prosperującej własnej firmy, nie zaś ryzykowna decyzja, pełna znaków zapytania i wątpliwości.

    Samozatrudnienie i umowa o pracę u jednego pracodawcy a ZUS – co trzeba wiedzieć?

    Jeśli jesteś zatrudniony na umowę o pracę, a Twoje wynagrodzenie nie jest niższe niż minimalna krajowa, w ramach własnej działalności płacisz jedynie składkę zdrowotną. Nie obowiązują opłaty na składki społeczne. Dzięki temu oszczędzasz pieniądze, a jednocześnie możesz korzystać z takich przywilejów jak płatny urlop czy urlop macierzyński, które przysługują Ci w ramach pracy na etacie.

    Ponadto w ramach umowy o pracę z Twojej wypłaty zostają potrącone składki emerytalne, które stanowią dodatkowe zabezpieczenie na przyszłość. Nie musisz obawiać się, że zostaniesz z niczym, jeśli Twoja działalność nie będzie przynosić dochodów, które pozwolą Ci godnie żyć, gdy już nie będziesz mógł pracować.

    Jak samozatrudnienie i umowa o pracę jednocześnie wpływają na podatki?

    Osoby zatrudnione na umowę o pracę i prowadzące jednocześnie działalność gospodarczą muszą wybrać opodatkowanie ryczałtem na podstawie skali podatkowej lub od przychodów ewidencjonowanych. Nie ma możliwości opodatkowania podatkiem liniowym. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych nie można w ten sposób opodatkować zarobków z działalności, jeśli dana osoba jednocześnie osiąga przychody ze świadczenia usług na rzecz obecnego pracodawcy.

    Działalność gospodarcza i praca na etacie a składka zdrowotna i L4

    Aktualnie w Polsce obowiązuje liniowa składka zdrowotna. Oznacza to, że jeśli jesteś zatrudniony na umowę o pracę i dodatkowo prowadzisz własną działalność, musisz zapłacić składkę zdrowotną dwukrotnie. Niestety, nie ma możliwości odliczenia jej od podatku.

    Jak wygląda kwestia zwolnienia lekarskiego w przypadku, które prowadzą własną działalność i jednocześnie są zatrudnione na umowę o pracę? Mogą one skorzystać z L4 i otrzymać z tego tytułu wynagrodzenie na zasadach obowiązujących pracowników zatrudnionych na umowę o pracę. W przypadku osób prowadzących wyłącznie własną działalność zasiłek chorobowy jest zdecydowanie niższy. Pamiętaj, że jeśli przebywasz na L4 nie możesz również wykonywać obowiązków w swojej własnej firmie.

    Samozatrudnienie i umowa o pracę jednocześnie – czy zawsze jest to możliwe?

    Polskie prawo pracy nie zabrania jednoczesnego prowadzenia działalności gospodarczej oraz pracy na etacie. Zanim jednak zarejestrujesz własną działalność, jeszcze raz dokładnie przeczytaj swoją umowę o pracę. Upewnij się, że nie ma w niej klauzuli o zakazie konkurencji.

    Jeśli znajdziesz taki zapis w swojej umowie, założenie własnej firmy w takiej samej branży może poskutkować tym, że zostaniesz pozwany przez swojego pracodawcę. W konsekwencji możesz nie tylko stracić pracę, lecz zostać obciążony karą finansową. Jeśli masz wątpliwości, czy założenie własnej działalności może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami, warto zasięgnąć porady prawnika specjalizującego się w prawie pracy.

    Praca na etacie i jednoczesne prowadzenie własnej działalności może być szczególnie korzystne dla osób, które chcą dywersyfikować swoje źródła dochodu i testować swoje pomysły biznesowe bez ryzyka utraty stałego wynagrodzenia. Obowiązkowa będzie jednak znajomość przepisów, która pomoże uniknąć przykrych niespodzianek i rozczarowań. Warto zaznajomić się z kwestiami podatkowymi czy takimi zagadnieniami, jak samozatrudnienie i umowa o pracę u jednego pracodawcy a ZUS. W razie wątpliwości warto skonsultować się z doświadczonym prawnikiem.