• PL
 • EN
 • #CyberCrime #CaseStudy - zwróciliśmy klientowi 700.000 EUR wyłudzone przez cyberprzestępców

  Zwróciliśmy klientowi 700.000 EUR wyłudzone przez cyberprzestępców zostało

  Poznaj szczegóły sprawy tutaj.
  Home Zwróciliśmy klientowi 700.000 EUR wyłudzone przez cyberprzestępców

  W naszej praktyce coraz częściej spotykamy się z cyberprzestępstwami lub próbami ich popełnienia. Tym razem mieliśmy do czynienia z niezwykle starannie przemyślanym i zaplanowanym oszustwem, którego ofiarą padł nasz międzynarodowy klient. Dodatkowo, o ile dotyczyło ono transakcji międzynarodowej, cała sprawa podlegała prawu francuskiemu ????????.

  Na szczęście, mając na pokładzie ekspertów od nowych technologii i francuskiego systemu prawnego, nasz zespół był w stanie działać szybko i kompleksowo. W efekcie, zgodnie z odpowiednią decyzją sądu, prawie 700 000 EUR, które nasz klient mógł stracić, zostało już zwrócone na jego konto bankowe.

  Oszustwo internetowe: sprawa w pigułce

  Jak działali oszuści? W skrócie – podszyli się pod wieloletnich partnerów biznesowych naszego klienta. Ustawili fałszywe adresy e-mail, które różniły się od tych oryginalnych jednym znakiem. W ten sposób decydenci w firmie naszego klienta mieli wrażenie, że kontaktują się z kierownikami sprzedaży i pracownikami partnera. Następnie z tych fałszywych adresów e-mail wysłano serię oszukańczych wiadomości. Ich treść wskazywała na zmianę danych bankowych kontrahenta. W efekcie oszuści przekonali firmę naszego klienta do opłacenia faktur na fałszywe konto bankowe.

  Co było największym wyzwaniem w tej sprawie?

  W tym przypadku szczególnie zaskakuje precyzja i dbałość o szczegóły wykazana przez oszustów. Treść fałszywych wiadomości zawierała kontekst relacji biznesowych pomiędzy partnerami oraz informacje o zamówieniach oczekujących na zapłatę. Ponadto oszuści skopiowali dokładny wygląd stopek mailowych i innych elementów graficznych kontrahenta. Działali w dwóch niezależnych grupach – jedna sprzedała dane firm, a druga wyłudziła od nich pieniądze. To, oraz fakt, że celem ataków było kilka firm działających na skalę międzynarodową i w różnych branżach, sprawiło, że sprawa była niezwykle skomplikowana i oprócz pracy prawniczej wymagała również wielu działań organizacyjnych i logistycznych.

  Z prawnego punktu widzenia wyzwaniem było uzyskanie dostępu do akt sprawy w trakcie dochodzenia przed rozpoczęciem postępowania sądowego, ponieważ sprawa była skomplikowana i dotyczyła wielu międzynarodowych firm. Dlatego konieczne było uzyskanie zeznań od przedstawicieli wielu spółek zagranicznych. Ponadto oszuści składali wszelkie możliwe skargi prawne, więc akta sprawy krążyły po wielu urzędach. Niemniej jednak nasi prawnicy poradzili sobie z tym wyzwaniem dzięki ciągłemu trzymaniu ręki na pulsie i ostatecznie uzyskali dostęp do akt sprawy w całości. Nasi prawnicy wspierali również polskie organy w kontaktach z organami francuskimi i koordynowaniu wymiany dokumentów i zeznań świadków pomiędzy nimi, co pozwoliło na znaczne przyspieszenie przebiegu postępowania, a tym samym odzyskania środków przez naszego klienta.

  Zespół projektowy
  Nad projektem czuwały Ewa Weinar, Patrycja Niksa i Oliwia Koper. Podczas śledztwa ściśle współpracowały z kancelarią prawną we Francji 🇫🇷 (gdzie mieści się biuro kontrahenta) oraz bankiem, który obsługiwał transakcję.

  Dzięki sprawnie skoordynowanym i szybko przeprowadzonym działaniom udało im się zapewnić, że zablokowane środki na koncie oszusta zostały niemal w całości zwrócone naszemu klientowi i zachowane przed wymianą na kryptowaluty.
  WLAW: Zwróciliśmy klientowi 700.000 EUR wyłudzone przez cyberprzestępców zostało
  1
  1
  Ewa Weinar, radca prawny
  Ewa posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych, w tym w zakresie specyfiki sporów gospodarczych. Na co dzień pracuje w języku polskim, angielskim i francuskim.
  2
  2
  Patrycja Niksa, prawnik
  Patrycja posiada znaczne doświadczenie w koordynowaniu projektów międzynarodowych, w tym z udziałem rozproszonych zespołów. Uczestniczy w przygotowywaniu analiz i weryfikacji złożonych zagadnień prawnych z zakresu nowoczesnych technologii (np. kryptowalut, rozwiązań IT).
  3
  3
  Oliwia Koper, prawnik, aplikantka adwokacka
  Oliwia na co dzień obsługuje międzynarodowe podmioty gospodarcze, w szczególności w sektorze FinTech i kosmetycznym.

  Działania oszustów stają się coraz bardziej wyrafinowane. Tym razem ich strategia opierała się na przemyślanym połączeniu wiedzy technologicznej i chwytów psychologicznych. Nic więc dziwnego, że całkiem sporo osób i firm (w końcu firmy to też ludzie) staje się ich ofiarami. Nam, prawnikom, pozostaje jedynie natychmiastowa interwencja, gdy coś takiego przydarzy się (nie daj Boże) naszemu klientowi i zrobienie wszystkiego, co możliwe, aby odzyskać wyłudzone środki.

  WLAW: Zwróciliśmy klientowi 700.000 EUR wyłudzone przez cyberprzestępców zostało