• PL
 • EN
 • Spółka europejska

  czym jest i kiedy warto ją założyć?
  Home Spółka europejska – czym jest i kiedy warto ją założyć?

  Spółka europejska, z łaciny Societas Europaea (a w skrócie SE) to forma prawna przedsiębiorstwa umożliwiająca prowadzenie działalności na terenie całej Unii Europejskiej. Jest interesującą opcją dla przedsiębiorców, którzy chcą ze swoją działalnością wyjść poza granice Polski, i nieustannie zyskuje na popularności. Czym dokładnie jest, jak działa i dlaczego warto rozważyć jej założenie? Podpowiadamy!

  Co to jest spółka europejska?

  Europejska spółka akcyjna to specjalna forma prawna przedsiębiorstwa, będąca alternatywą dla standardowych struktur prawnych, które pozwalają na prowadzenie działalności na terenie Polski. Umożliwia funkcjonowanie w każdym z krajów Unii Europejskiej. Jej główną cechą wyróżniającą jej transgraniczny charakter, który pozwala na efektywne działanie w ramach jednolitego rynku, a także ułatwia przeniesienie siedziby poza kraj macierzysty.

  Spółka europejska – zalety

  Wiedząc już, co to jest spółka europejska, warto zaznajomić się z korzyściami, jakie płyną z jej prowadzenia. Holdingowa spółka europejska przede wszystkim umożliwia prowadzenie działalności w więcej niż jednym kraju Unii w sposób stosunkowo prosty. Ponadto dużą zaletą jest możliwość dość swobodnego przemieszczania się kapitału i pracowników w ramach państw członkowskich. To rozwiązanie daje przedsiębiorcom szansę na dynamiczny rozwój i bardziej efektywne zarządzanie zasobami. Pozwala na usprawnienie procesów rekrutacyjnych i znalezienie nowych rynków zbytu. Warto jednak mieć świadomość, że decyzja o założeniu spółki europejskiej powinna być dobrze przemyślana i związana z konkretnymi celami biznesowymi.

  Spółka europejska w Polsce – czy trudno ją założyć?

  Na terenie naszego kraju funkcjonowanie spółek europejskich jest regulowane przez specjalne przepisy prawa, które dostosowują je do krajowych standardów. Spółka europejska w Polsce pozwala cieszyć się korzyściami płynącymi z uczestnictwa w jednolitym rynku, a jednocześnie korzystać z lokalnych ułatwień. Procedura zakładania SE jest stosunkowo klarowna i niewymagająca, co sprawia, że stanowi atrakcyjną opcję dla firm, które planują ekspansję na rynki europejskie. Jednak aby zyskać pewność, że wszystko zostanie wykonane poprawnie, warto po szczegółowe informacje zwrócić się do doświadczonego prawnika, któremu nieobce jest prawo spółek. Specjalista pomoże zrozumieć, jak działa spółka europejska, opodatkowanie z nią związane, a także przedstawi wszelkie wymogi związane z jej sprawnym funkcjonowaniem.