• PL
 • EN
 • Handel kryptowalutami

  co warto wiedzieć na start?
  Home Handel kryptowalutami – co warto wiedzieć na start?

  Zastanawiasz się, jak handlować kryptowalutami? Czujesz się pewnie w świecie inwestycji, co sprawia, że poza tradycyjnymi źródłami, takimi jak złoto czy papiery wartościowe, zainteresowanie budzi u Ciebie również sfera kryptowalut? W tym artykule postaramy się wskazać najważniejsze zagadnienia dotyczące handlu kryptowalutami.

  Czym są kryptowaluty?

  Kryptowaluty to innymi słowy – wirtualne pieniądze. Co szczególnie istotne, w naszym kraju nie są uznane za oficjalny środek płatniczy ani tym bardziej walutę. Ich posiadanie, gromadzenie i używanie, jako środka inwestycyjnego lub płatniczego jest jednak możliwe i zgodne z obowiązującym w Polsce prawem.

  Mimo wszystko, należy zdawać sobie sprawę z tego, że na terenie Polski kryptowaluty, przepisy i regulacje w tym zakresie są cały czas w fazie rozwoju. Wobec tego powstaje pytanie: jak legalnie handlować kryptowalutami?


  Jak handlować kryptowalutami?

  W polskim ustawodawstwie funkcjonują przepisy, które należy brać pod uwagę podczas inwestowania w kryptowaluty. Z racji tego, że status prawny i regulacje dotyczące obrotu kryptowalutami dla wielu osób pozostają nadal niejasne, słusznym posunięciem jest konsultacja w wyspecjalizowanym we wskazanej kwestii prawnikiem.

  Jedną z takich regulacji jest wprowadzona w 2018 roku ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, która w kontekście kryptowalut ma ogromne znaczenie. Szczególnie dla przedsiębiorców, którzy w ramach prowadzonej działalności mają zamiar zająć się wymianą oraz przechowywaniem kryptowalut.

  Handel kryptowalutami – co warto wiedzieć na temat ryzyka takich inwestycji?

  Prawnik od kryptowalut wyjaśni, na czym polega ewentualne ryzyko i dlaczego jest wyższe, niż bywa to w przypadku tradycyjnych inwestycji. Niebezpieczeństwo m.in. wynika z dużej zmienności cen kryptowalut, co w konsekwencji grozi stratą zainwestowanego kapitału. Tego typu inwestycje nie mają ochrony i nie są objęte nadzorem ze strony istotnych instytucji finansowych. Poza tym, techniczna strona obsługi takich transakcji również niesie ze sobą pewne ryzyko, między innymi dotyczące umiejętności posługiwania się portfelami kryptowalut.